Producenci
Po co komu fiszbiny do koszuli?
Drogi Czytelniku Bloga,

Witamy Cię serdecznie w naszym pierwszym wpisie. Od czasu do czasu postaramy się zamieszczać na blogu materiały, które – mamy nadzieję – okażą się dla Ciebie interesujące i inspirujące. Długo zastanawialiśmy się, o czym zrobić pierwszy wpis.

W Polsce nadal niewielu mężczyzn używa fiszbinów do koszuli. Spora jest również grupa tych, którzy nie wiedzą, do czego fiszbiny służą, jakie korzyści daje ich noszenie, ani dlaczego warto wybierać koszule z otwartymi workami (kieszonkami) fiszbinowymi. W temacie fiszbinów można by zatem poruszyć przynajmniej kilka kwestii. My w pierwszym wpisie postanowiliśmy przekazać najważniejsze informacje o fiszbinach, a ponieważ – jak mówi przysłowie – jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, na przykładzie trzech męskich stylizacji postanowiliśmy zaprezentować, jak duże znaczenie dla ich wyglądu mogą mieć fiszbiny.

Dlaczego kołnierzyk koszuli jest tak istotny
Jednym z najważniejszych elementów męskiego ubioru jest odpowiednio skrojona, uszyta z dobrej tkaniny, z wykorzystaniem odpowiednich szwów i ściegów, właściwie dobrana do sylwetki koszula. Poradników dotyczących tego, w jaki sposób wybrać koszulę odpowiedniej jakości, na co zwrócić uwagę i jakich błędów starać się unikać, jest w Internecie coraz więcej. Piszą na ten temat najbardziej popularni blogerzy modowi. My chcielibyśmy się skupić na jednym szczególnie istotnym detalu - na kołnierzyku.

Uważamy, że odpowiednio wyglądający kołnierzyk koszuli jest kluczowym elementem decydującym o udanej stylizacji. O ile inne, niezwiązane z kołnierzykiem niedociągnięcia często będą pozostawać zamaskowane, niewidoczne pod kolejnymi warstwami stroju - przykładowo pod marynarką, to źle układający się kołnierzyk popsuje cały ubiór - niezależnie od tego, czy będzie to bardziej formalny strój z krawatem, czy też każualowa stylizacja z koszulą rozpiętą pod szyją. Kołnierzyk jest jednym z tych elementów, który w największym stopniu rzuca się w oczy, znajduje się bezpośrednio przy twarzy, podkreśla jej kontur, może komponować się z węzłem krawata i dlatego wpływa na odbiór całej garderoby. Kołnierzyk praktycznie przez cały czas pozostaje na wierzchu, jest również widoczny w zasadzie na każdym zdjęciu mężczyzny noszącego koszulę.

Jaka jest rola fiszbinów
Znaczenia fiszbinów dla właściwego wyglądu kołnierzyka nie da się przecenić. Rolą fiszbinów jest nadawanie kołnierzykowi odpowiedniego fasonu, formowanie go i układanie w odpowiedni sposób. Dobrze dobrane fiszbiny sprawiają, że kołnierzyk prezentuje się schludnie i elegancko.

Jakość koszuli a worki fiszbinowe
Pierwszorzędną kwestią, która pozwala odróżnić dobrą koszulę od koszuli gorszej jakości, jest wykorzystanie w kołnierzyku tzw. worków fiszbinowych. Są to znajdujące się w spodniej stronie wyłogów kołnierzyka kieszonki przeznaczone do umieszczania w nich fiszbinów. Koszule gorszej jakości zamiast otwartych worków fiszbinowych posiadają wszyte na stałe, plastikowe odpowiedniki fiszbinów. Takie rozwiązanie powoduje szereg niedogodności.

Dlaczego nie warto używać plastikowych fiszbinów
Po pierwsze, plastikowe fiszbiny zazwyczaj nie dociążają wyłogów kołnierzyka w odpowiedni sposób oraz nie nadają im odpowiedniego kształtu, co skutkuje nieestetycznym wyglądem kołnierzyka. Taki kołnierzyk najczęściej może się wywijać w rulon, odkształcać, unosić ponad kołnierz marynarki albo przeciwnie - wypłaszczać się i kłaść na obojczykach, a jednym słowem - będzie wyglądać niechlujnie. Niewykluczone też, że czubki wyłogów kołnierzyka mogą się zaginać, co również przełoży się na jego niedbały wygląd. Dodatkowo, wszyte na stałe, plastikowe fiszbiny mogą wyginać się lub nawet złamać podczas prania lub prasowania koszuli, co skutkować może nie tylko zdefasonowaniem, ale również uszkodzeniem kołnierzyka.

Niestety do rzadkości nadal należy przypadek, kiedy producent koszuli decyduje się wyposażyć koszulę, posiadającą worki fiszbinowe, w choćby stalowe, wymienne fiszbiny. Najczęściej do koszuli dołączane są fiszbiny plastikowe (zdarza się, że więcej niż jeden komplet). Plastikowe fiszbiny, z przyczyn powyżej opisanych w naszej ocenie nie nadają się do noszenia i warto je wymienić na odpowiednio sztywne i dociążające wyłogi kołnierzyka fiszbiny.

Trzy męskie stylizacje: bez fiszbinów i z fiszbinami
Poniżej przedstawiamy pierwszą z prezentowanych stylizacji. Na pierwszym ze zdjęć do worków fiszbinowych nie włożono fiszbinów:
 

Jak widać, kołnierzyk pozbawiony fiszbinów lekko uniósł się, a dodatkowo wywinął w nieestetyczny rulon. Co więcej, lewa strona kołnierzyka pozostaje opuszczona nieco niżej niż prawa. Kołnierzyk jest niesymetryczny, a koszula pomimo tego, że jest wyprasowana wygląda nieco niechlujnie.

Poniżej ta sama stylizacja, jednak z fiszbinami Niflheim włożonymi do worków fiszbinowych:
 

Dzięki fiszbinom Niflheim, kołnierzyk jest prosty, niepozwijany i dobrze komponuje się z kołnierzem i wyłogami marynarki. Stylizacja pozostaje symetryczna i schludna.
 
Dodatkowo, poniżej postanowiliśmy pokazać stylizację z tą samą marynarką i poszetką, ale z koszulą z wszytymi na stałe plastikowymi fiszbinami. Koszulę wcześniej wypraliśmy i pomimo prób prasowania na różne sposoby nie byliśmy w stanie nadać kołnierzykowi odpowiedniego wyglądu:
 
 
Kolejna stylizacja również bez krawata i również jako pierwsze zdjęcie bez fiszbinów:
 
 
W tym przypadku kołnierzyk wydaje się być pofalowany. Co więcej, nieco zapadł się pod klapy marynarki, a koszula blisko kołnierzyka namarszczyła się.

Poniżej ta sama stylizacja, z fiszbinami Niflheim włożonymi do worków fiszbinowych:
 

Wyraźnie widać, że kołnierzyk wrócił na właściwe miejsce – jest przytrzymany, podniesiony, wyprostowany i odpowiednio komponuje się z klapami marynarki.
 
Na koniec stylizacja z krawatem dzianinowym. Również jako pierwsza wersja bez fiszbinów:
 

Także w tej stylizacji brak fiszbinów spowodował wywinięcie się kołnierzyka w rulon. Efekt ten dodatkowo został spotęgowany przez założenie krawata. Koszula wygląda, jakby była za ciasna pod szyją i bez zapinania ostatniego guzika została ściśnięta krawatem (Panowie, prosimy, nie stosujcie tego triku, nieodzownie kojarzy się on z czerwonym na twarzy, lekko otyłym, pijanym wujkiem z wesela 😊). Co więcej, wywinięcie się kołnierzyka spowodowało, że jego wyłogi wysunęły się spod marynarki, co ostatecznie popsuło stylizację.

Poniżej ta sama stylizacja. Fiszbiny Niflheim tym razem zostały umieszczone w workach fiszbinowych:
 

Jak widać na powyższym zdjęciu, dzięki fiszbinom Niflheim kołnierzyk wyprostował się, wrócił na swoje miejsce, koszula nie wygląda już na zbyt ciasną pod szyją, a węzeł krawata prezentuje się dużo bardziej elegancko.

Jak dobrać fiszbiny do koszuli
Aby dobrać odpowiedni rozmiar fiszbinów do kołnierzyka, trzeba zmierzyć worki fiszbinowe. Więcej o tym, w jaki sposób to zrobić, znajdziesz tutaj.

***

Mamy nadzieję, że powyższy tekst, jak również zdjęcia, które w dzisiejszym wpisie zaprezentowaliśmy, uświadomią nieświadomym i przekonają nieprzekonanych do tego, jak ważne w męskiej stylizacji potrafią być detale. Panowie, zadbajcie, aby Wasze kołnierzyki były idealne. Panie, nie pozwólcie, aby kołnierzyki Waszych Mężczyzn wyglądały niechlujnie. W Niflheim dbamy o detale – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą fiszbinów – tutaj.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl