O fiszbinach

Zastanawiasz się czym tak właściwie są fiszbiny do kołnierzyka (ang. collar stiffeners, collar stays) i dlaczego warto je nosić? Poniżej postaramy się przybliżyć, jaką rolę pełnią fiszbiny dla właściwej prezencji kołnierzyka męskiej koszuli, a także spróbujemy przekonać Cię, że fiszbiny są obowiązkowym elementem męskiej garderoby, a nie jedynie wymyślną fanaberią.

Dlaczego kołnierzyk koszuli jest tak istotny

Jak zapewne wiesz, jednym z najważniejszych elementów męskiego ubioru jest odpowiednio skrojona, uszyta z dobrej tkaniny, z wykorzystaniem odpowiednich szwów i ściegów, właściwie dobrana do sylwetki koszula. Poradników dotyczących tego, w jaki sposób wybrać koszulę odpowiedniej jakości, na co zwrócić uwagę i jakich błędów starać się unikać, jest w Internecie coraz więcej. Piszą na ten temat najbardziej popularni blogerzy modowi. My chcielibyśmy się skupić na jednym szczególnie istotnym detalu - mianowicie na kołnierzyku.

Uważamy, że odpowiednio wyglądający kołnierzyk koszuli jest kluczowym elementem decydującym o udanej stylizacji. O ile inne, niezwiązane z kołnierzykiem niedociągnięcia często będą pozostwać zamaskowane, niewidoczne pod kolejnymi warstwami stroju - przykładowo pod marynarką, to źle układający się kołnierzyk popsuje cały ubiór - niezależnie od tego, czy będzie to bardziej formalny strój z krawatem, czy też każualowa stylizacja z koszulą rozpiętą pod szyją. Kołnierzyk jest jednym z tych elementów, który w największym stopniu rzuca się w oczy, podkreśla kontur twarzy i węzeł krawata oraz wpływa na odbiór całej garderoby. Kołnierzyk praktycznie przez cały czas pozostaje na wierzchu, jest również widoczny praktycznie na każdym zdjęciu mężczyzny noszącego koszulę.

Jaka jest rola fiszbinów

Znaczenia fiszbinów dla właściwego wyglądu kołnierzyka nie da się przecenić. Rolą fiszbinów jest nadawanie kołnierzykowi odpowiedniego fasonu, formowanie go i układanie w odpowiedni sposób. Dobrze dobrane fiszbiny sprawiają, że kołnierzyk prezentuje się schludnie, elegancko i stylowo.

Jakość koszuli a worki fiszbinowe

Pierwszorzędną kwestią, która pozwala odróżnić dobrą koszulę od koszuli gorszej jakości, jest wykorzystanie w kołnierzyku tzw. worków fiszbinowych. Są to znajdujące się w spodniej stronie wyłogów kołnierzyka kieszonki przeznaczone do umieszczania w nich fiszbinów. Koszule gorszej jakości zamiast otwartych worków fiszbinowych posiadają wszyte na stałe, plastikowe odpowiedniki fiszbinów. Takie rozwiązanie powoduje szereg niedogodności.

Dlaczego nie warto używać plastikowych fiszbinów

Po pierwsze, plastikowe fiszbiny zazwyczaj nie dociążają wyłogów kołnierzyka w odpowiedni sposób oraz nie nadają im odpowiedniego kształtu, co skutkuje nieestetycznym wyglądem kołnierzyka. Taki kołnierzyk najczęściej może się wywijać w rulon, odkształcać, unosić ponad kołnierz marynarki, albo przeciwnie - wypłaszczać się i kłaść na obojczykach, a jednym słowem - będzie wyglądać niechlujnie. Niewykluczone też, że czubki wyłogów kołnierzyka mogą się zaginać, co również przełoży się na jego niedbały wygląd. Dodatkowo, wszyte na stałe, plastikowe fiszbiny mogą wyginać się lub nawet złamać podczas prania lub prasowania koszuli, co skutkować może nie tylko zdefasonowaniem, ale również uszkodzeniem kołnierzyka.

Niestety do rzadkości nadal należy przypadek, kiedy producent koszuli decyduje się wyposażyć koszulę, posiadającą worki fiszbinowe, w choćby stalowe, wymienne fiszbiny. Najczęściej do koszuli dołączane są fiszbiny plastikowe (zdarza się, że więcej niż jeden komplet). Takie plastikowe imitacje fiszbinów, z przyczyn powyżej opisanych w naszej ocenie nie nadają się do noszenia i niezwłocznie po zakupie koszuli warto je wymienić na odpowiednio sztywne i dociążające wyłogi kołnierzyka fiszbiny.

Z jakich materiałów wykonywane są fiszbiny

Materiałem, z którego najczęściej wykonywane są fiszbiny z segmentu budżetowego jest stal nierdzewna, nieco rzadziej jest to mosiądz. Fiszbiny z segmentu premium wykonywane są z różnego rodzaju metali i materiałów szlachetnych, takich jak złoto, srebro, czy też masa perłowa. Fiszbiny Niflheim pozycjonują się jako ekskluzywny produkt: wykonane są ze szlachetnego srebra najwyższej próby (925) z dbałością o każdy detal i w oparciu o oryginalne wzornictwo.

Jak dobrać fiszbiny do kołnierzyka

Fiszbiny mogą mieć różny rozmiar, w zależności od wielkości worków fiszbinowych, która może zależeć od typu kołnierzyka (np. włoski, klasyczny, spread) i rozmiaru jego wyłogów. W praktyce najczęściej spotyka się fiszbiny o długości 50mm, 57mm, 63mm i 70mm. Taką długość mają również oferowane przez nas Fiszbiny Niflheim. Szerokość naszych fiszbinów to 9mm - fiszbiny o tej szerokości powinny pasować do większości worków fiszbinowych, również tych odrobinę szerszych.

W jaki sposób odpowiednio dobrać długość fiszbina? Najlepiej zmierzyć wyłóg kołnierzyka - wzdłuż szwu worka fiszbinowego, od zagięcia kołnierzyka - po czubek wyłogu. Długość dobranego fiszbina powinna być nieco krótsza niż uzyskany wymiar. Warto zmierzyć oba worki fiszbinowe – zdarza się, że minimalnie różnią się one wymiarem, wówczas dobieramy fiszbiny według wymiarów mniejszego z worków.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów:

 

 Dla tej koszuli zaproponowalibyśmy fiszbiny w rozmiarze 57mm.

 

Dla tej koszuli również najodpowiedniejsze były fiszbiny w rozmiarze 57mm.

 

W przypadku tej koszuli odpowiedni rozmiar fiszbinów to 50mm.

 

Dla koszuli na zdjęciu powyżej zaproponowalibyśmy fiszbiny w rozmiarze 63mm.

 

Jeśli masz kłopot z dobraniem fiszbinów do swojej koszuli, napisz do nas - chętnie pomożemy.

Dlaczego warto wybrać Fiszbiny Niflheim

Nasze fiszbiny będą tym detalem Twojej stylizacji, który nie tylko dopełni ją, ale zadecyduje o jej sukcesie. Jeżeli elegancki ubiór jest dla Ciebie istotny, jesteś mężczyzną, który ze świadomością dobiera swoją garderobę i wie, że diabeł tkwi w szczegółach, a jednocześnie chciałbyś czegoś więcej niż to, czym zadowala się większość, jesteśmy przekonani, że Fiszbiny Niflheim spełnią Twoje oczekiwania. Będziemy dumni, jeśli zechcesz je nosić i docenisz, jak wiele starań włożyliśmy w to, aby nasz produkt sprawił Ci satysfakcję.

*****Fiszbiy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl